Psy bez PP - prečo áno, prečo nie

 

 

PREČO ÁNO:

- cena šteňaťa (pohybuje sa od 50-200eur)

Eto vsio!

 

PREČO NIE:

- zdravie - psy bez preukazu pôvodu majú rodičov, ktorým väčšinou nikdy neboli kontrolované dedične prenosné ochorenia (jedno z najhorších a najčastejších u vyžiel je dysplázia bedrového kĺbu), v papierovom chove je to neprípustné. Chovní jedinci musia byť 100%-ne zdraví, na Slovensku sa uchovňujú len tí jedinci, ktorí majú tzv. "nulkové" kĺby (vyšetrenie sa robí rontgenologicky a mapuje sa postavenie hlavice kĺbu v kĺbnej jamke, ak tam nieje žiadna anomália, kĺb dostane svoju "známku" 0, ak je tam nejaká odchýlka dostane 1,2,3...podľa toho ako veľmi sa kĺb vychyľuje. ).

- zdravie , opäť - nakoľko "chovateľ" bezpapierových šteniat nemá prehľad o predkoch svojej fenky (ak predpokladáme, že je tiež bez PP) a to isté platí u otca šteniat. Nemôže vylúčiť, že ide o nepríbuzné spojenie. Takto sa kľudne môže stať, že fenka je nakrytá svojim bratom, otcom, ujom, synom...! A čo vzniká z takéhoto spojenia? No určite nič dobré, genetika je zákerná vec a príroda vie, prečo to robí.

-zdravie aj po tretí krát, vezmime si to z Vašej finančnej stránky. Radšej neriskovať kúpou bezpapierového psa, ktorý síce stál málo, ale nemáte istotu, že ničím trpieť nebude a  nemáte istotu, že doňho počas jeho života nebudete musieť nastrkať za veterinárnu opateru 10-20x toľko.

- exteriér - tak chcete si kúpiť vyžlu alebo nie? Šteniatka sú roztomilé všetky. Aj tie, ktoré majú starú mamu ridgeback-čku, aj tie, ktoré majú otca amerického staforda. Také sa dokonca na vyžly aj dosť podobajú, málo skúsenému oku budúceho majiteľa sa môžu zdať všetky šteniatka rovnaké. Je to risk ak si vezmete šteňa bez papierov - riskujete, že sa z Vášho miláčika za osem mesiacov vykľuje čosi čudné, čosi, čo sa síce na vyžlu podobá, ale niečo Vám tam predsa len nehraje.... (príliš vysoký, príliš mohutný, príliš svetlý, príliš tmavý, príliš malý, čudná srsť, zvláštne uši, dlhý nos, ridge na chrbte, chvost skrútený do kolieska a nosený príliš hore, veľké packy, svetlé oči...mohla by som pokračovať snáď donekonečna - všetky vymenované znaky som sama videla! )

-exteriér po druhé - u papierových psov sa exteriér kontroluje na výstavách. Výstavy niesú len súťaže o tom, kto má krajšieho psa. Získavajú sa na nich známky a tituly, ktoré udeľujú len odborníci, ktorí s daným plemenom dlhoročne pracujú a štandard Vám odrecitujú odzadu aj zo spánku. Práve takíto ľudia majú právo povedať, ktorý pes a suka sa najviac približujú štandardu a teda si zaslúžia svoj titul. Získať výbornú známku je jedna z podmienok chovnosti maďarskej vyžly. A tu máme 100%-nú istotu, že pes s nevyhovujúcim exteriérom touto "kontrolou" neprejde, teda šteniatko s papiermi bude po výstavne úspešných rodičoch, t.j. podľa štandardu (vyrastie Vám z neho len vyžla, nič iné).

- interiér :) - povahové vlastnosti - vyžla je poľovnícke plemeno. Jej povaha sa kontroluje na výstavách, lovecké vlohy na poľovných skúškach. Aby sa mohol jedinec uchovniť, musí prejsť testom jesenných skúšok stavačov (vrámci nich sa skúša 15 disciplín) a tiež chovnými skúškami. Tak náročné skúšky preveria nielen vrodené lovecké vlastnosti, ale aj poslušnosť a povahu psa. Ak si kupujete šteniatko bez papierov, zabudnite na to všetko. Povaha rodičov Vášho šteňaťa nebola preverená a zdokumentovaná, totiž Vaša vyžla sa nemusí povahovými vlastnosťami úplne vmestiť do štandardu (príliš bojazlivá, príliš agresívna, príliš submisívna, príliš energická, nepracuje so zverou, bojí sa plávať, nehľadá zver/nemá o ňu záujem/bojí sa jej, nepracuje na stope, nejaví záujem o škodnú...). U chovných jedincov máte opäť záruku, že jeho vyžla je vyžla a aj sa správa ako vyžla a šteňatá po nej nebudú nijaké iné len vyžlovské :-).

- osobná skúsenosť - možno si hovoríte "Načo PP, veď ja na výstavy chodiť nechcem a exteriér mi až tak nevadí ak nebude dokonalý". OK, prečo potom nedáte šancu psíkovi z útulku? Útulky sú plné, vždy je z čoho vyberať, urobíte dobrý skutok ak poskytnete láskyplný domov nešťastníkovi z útulku. S útulkáčom na výstavy určite nevkročíte a exteriér Vám aj tak nevadí. https://www.uvplp.sk/

Na druhej strane - ako viete, že na tie výstavy a skúšky ozaj nebudete chcieť chodiť? Možno Vás psíčkarenie a všetko okolo vyžiel tak chytí, že s tým nebudete vedieť prestať. Stretnete nových ľudí, ktorí Vám ukážu nový zmysel vo Vašom živote. Zrazu sa do toho tak ponoríte, že si ani nevšimnete, že so svojim bezpapierákom cvičíte výstavný postoj a aport, základ všetkých poľovných skúšok. A potom Vám dôjde, že bohužiaľ, kúpili sme si šteniatko bez preukazu pôvodu a ničoho v kynologickom svete sa nemôžeme zúčastniť.

- cena - Ceny šteniat s PP sa na Slovensku pohybujú od 300-800 eur. Prečo sú papierové šteniatka drahšie? Nuž: (skopírované z rysavci.webnode.sk)

Psi s PP sú drahšie, nakoľko procedúry s uchovnením psa/feny, krytie, registrácia chovateľskej stanice, vystavenie preukazu o pôvode atď. predstavuje pre chovateľa určité náklady. Zároveň si psíka kupujete s tzv. ochrannou známkou, ktorá vám zaručuje už spomínaný exteriér a povahu. Seriózny chovateľ vám dokonca môže vrátiť peniaze, prípadne poskytne šteňa z ďalšieho krytia, ak sa zistí že šteniatku napr. nevyrástol jeden zub a iné. Exteriérové a povahové vady sa ani tu nedajú úplne vylúčiť, sú však ojedinelé. Ak náhodou natrafíte na chovateľa neseriózneho, je možné sa naňho v chovateľskom klube sťažovať, u psa bez PP túto možnosť nemáte.

 

Spomeňme však tiež, že pes si vyžaduje starostlivosť po celý svoj život - 10-18 rokov. Cena šteňaťa, akejkoľvek výšky, bude popri týchto nákladoch len zanedbateľnou položkou.

 

Seriózny chovateľ na svojom odchove nikdy nezarobí. Akokoľvek sa bude snažiť, bude stratový, pretože peniaze, ktoré do vrhu dal, nieje možné dostať v plnej výške späť.

Názor, že každá fenečka by mala mať aspoň raz za život šteniatka je mylný. Ak Vám to niekedy odporučil nejaký veterinár, ja Vám odporúčam zmeniť veterinára, dotyčný na Vás chce zarobiť.

A môj monológ na záver: Článok som napísala sama z vlastných skúseností a je podaný tak, ako celú túto problematiku vnímam ja. Snažila som sa čo najzrozumiteľnejšie a najjasnejšie podať názor, ktorý je častým predmetom zvád a sporov medzi psíčkarmi. Vôbec tým nechcem niekoho znevažovať alebo uraziť, je to len a len môj názor.

Sama som majiteľkou bezpapierovej fenečky, ktorú som si kúpila príliš zbrklo a nerozvážne. Neznamená to teraz, že by som ju chcela vymeniť za papieráka, to nie, milujeme ju so všetkým aká je a vždy budeme a kúpu bezpapierovej vyžly neľutujem! Len hovorím, že keby som sa rozhodovala v budúcnosti, budem sa riadiť podľa tohto článku :-). A ak raz pribudne k Lillinke ďalšie vyžlátko, bude to len z overenej chovnej stanice, ktorá sa chovu venuje nie pre peniaze, ale pre dobro plemena.